Správa nájmu bytu

05. května, 2020 / 2716 shlédnutí

Jak funguje správa nájmu bytu? Mám si dělat starosti o pronajatý byt? A co se po mě bude chtít? V článku Vám sdělíme zejména postup před převzetím bytu do naší správy a zahájení správy pronájmu.

Pronájem bytu jsou starosti

Mgr. Markéta Vrchotová
správa nemovitých věcí
BYTY Západ, s.r.o.
sprava@bytyzapad.cz
tel. 775 955 735

Pokud jste se rozhodli pronajímat  svou nemovitost, jistě jste se setkali s mnohými problémy s nájmem  souvisejícími. Ať už jste potkali klasického nájemníka neplatiče, nebo  jste řešili vyúčtování v průběhu roku, úklid po nepořádném předchozím  nájemci nebo opravy, které po Vás nájemce požadoval. Také jste mohli mít  tu čest setkat se s havárií, zničenou nebo částečně poškozenou  nemovitostí od domácích mazlíčků, a dokonce se vám mohlo stát, že jste  řádně neukončili předchozí nájem a s odstupem času vás kontaktuje  tehdejší nájemce s finančními nároky. Jistě to byly a jsou nemalé  starosti a Vám tak sebrali spoustu času, energie a nervů. Jde to však i  jinak… Můžete oslovit firmu, jenž se specializuje na správu pronájmů a s  těmito těžkostmi má nejen zkušenosti, ale dokáže je také vhodně a  rychle řešit. Takovou firmou je společnost BYTY Západ, s.r.o.. Já se  jmenuji Markéta Vrchotová a v naší společnosti mám na starost právě  výkon správy pronájmů.

Chci správu nájmu, jaký je postup?

Nejprve  se sejdeme na schůzce, kde si sdělíme vzájemné požadavky. Zejména tedy o  jakou nemovitost se jedná, požadovanou výši nájemného, řekneme si,  jakého nájemce byste preferovali a sdělíme si také výši naší odměny,  která je sice smluvní, ale ve většině případů činí 9% z výše nájmu. Na  schůzce si sdělíme i další důležité informace. Musíme se důkladně  seznámit s Vaší nemovitostí, je důležité, abychom nemovitost znali a  byli tak připraveni jednat v případě nenadálých situací, či oprav, proto  je vhodné, sejít se přímo v nemovitosti, kde má správa pronájmu  probíhat. Potřebujeme znát technický stav, privátního správce,  dodavatele energií, nedávné opravy pro případ reklamace, to samé se týká  např. i spotřebičů v nemovitosti. Pakliže se domluvíme, pošleme vám po  této prvotní schůzce návrh Smlouvy o správě nemovitých věcí, kde jsou  vymezeny veškeré naše povinnosti a závazky vůči vám. Po uzavření této  smlouvy a plné moci ke správě bytu si již můžete oddychnout, protože  vaše starosti jsou už naše starosti.

Úklid, realitní činnost a pak až správa

Naše  společnost zajišťuje služby v oblasti realit, správy a úklidu a správa  nájmu bytu vyžaduje od každé oblasti něco. Následující krok je tedy  úklid a nutno říci, že zcela zdarma, jako služba zákazníkovi. Provádíme  pravidelné úklidy bytových domů a námi spravovaných nemovitostí. Proto  byt nejprve důkladně uklidíme, tzn. kompletně sanitu, kuchyni, myjí se  okna, vytírá se, luxuje, apod. V případě, že je to zapotřebí zařídíme i  drobné opravy typu nové žaluzie, oprava vodovodní baterie, kopie klíčů  od bytu, či revize elektřiny. Například u výmalby bytu však již záleží  na domluvě s klientem a na určité finanční účasti majitele bytu.  Vzhledem k tomu, že zajišťujeme také ekonomickou a technickou správu  bytových domů, máme nasmlouvané firmy, které pro nás pracují finančně  výhodně, kvalitně a hlavně rychle. Když to shrnu, zkrátka si byt  kompletně připravíme.

A jdeme do realit...

Používáme  nástroje moderní realitní kanceláře. Vaši nemovitost doslova nasnímáme  profesionální technikou, vyhotovíme nejen klasické fotografie, případně  videoprohlídku, ale zejména 360st. panoramatické foto a video každé  místnosti, které nám pomůže v případě vzniku škody v budoucnu. Poté  začne klasická realitní činnost. Samozřejmostí je provádění prohlídek se  zájemci o nemovitost. Vybraný nájemce bývá lustrován kontrolním  systémem, zda je dle veřejně dostupných informací finančně spolehlivý.  Fáze výběru nájemce je prakticky nejzásadnější. Troufám si však  sebevědomě tvrdit, že s výběrem nájemce máme všichni u nás ve firmě  letité zkušenosti a odhad na lidi a dokážeme odhalit problémové nájemce.  Jak se říká, první dojem dvakrát neuděláte.  

Co se dále vyžaduje od vás?

Následuje  sepsání nájemní smlouvy s nájemcem, vy však již nic nepodepisujete. Od  chvíle, co s námi uzavřete smlouvu se nemusíte vůbec o nic starat.  Nicméně, pakliže si to přejete, jste podrobně informováni o prohlídkách,  budoucím nájemníkovi a vůbec celém postupu a samozřejmě je s vámi vše  konzultováno. Po oficiálním předání bytu nájemci již nastává čas, kdy  pouze inkasujete předem domluvené nájemné a o všechny starosti  související s Vaší nemovitostí se již staráme my. Všechny námi  spravované nemovitosti pravidelně kontrolujeme, obvykle dvakrát ročně,  tzn. že i vy obdržíte dvakrát ročně kontrolní fotografie vaší investiční  nemovitosti, máte tedy přehled nejen o bytě, ale také o pravidelnosti  plateb, změně nájemce, pojištění domácnosti či škodné události.

Vaše  nemovitost je u nás jako v bavlnce. Proto nás neváhejte oslovit,  zavolejte nebo napište na shora uvedený kontakt a přenechejte správu  nájmu vašich investičních nemovitostí profesionálům.