Úklid bytových domů

Každé společenství vlastníků bytových jednotek by si s úklidem společných prostor domu mělo poradit. Věděli jste, že uklizené prostředí dokáže ovlivnit výši nájmu nebo třeba prodejní cenu vašeho bytu?

Přemýšlíte, jak vyřešit úklid vašeho bytového domu? Co je lepší? Uklízet si v domě sami nebo zvolit úklidovou firmu? Obojí má své výhody a nevýhody.

V každém bytovém domě se pohybuje poměrně dost lidí, od majitelů bytů, nájemníků, přes jejich děti, různé návštěvy, až po pošťáka nebo poslíčka s pizzou. Navíc lidé chovají různá zvířata, takže na chodbách bytových domů můžete potkat především různě chlupaté domácí mazlíčky, většinou pejsky, kteří se musí pravidelně venčit a rozhodně se nepřezouvají. Takto to bývá každý den a v případě, že se nacházíte ve větším bytovém domě s více obyvateli, nepořádek se dříve nebo později dostaví. S provozem v každém bytovém domě tedy souvisí úklid. Každé společenství vlastníků bytových jednotek by si s úklidem společných prostor domu mělo poradit, v uklizeném prostředí se chce pohybovat každý, je také vizitkou všech, kteří v domě žijí a dokonce dokáže ovlivnit výši nájmu či prodejní cenu vašeho bytu.  

Zeptali jsme se realitní makléřky Ivety Gütterové ze společnosti BYTY Západ, s.r.o. na to, jaký vliv má stav bytového domu při prodeji nebo pronájmu bytu? „Opravdu velký! Zájemce, ať už o koupi nebo nájem bytu, posuzuje vše jako celek, zajímá ho nejen byt jako takový, ale také lokalita, ve které se byt nachází a poté zejména bytový dům, ve kterém je byt situován. Když bude krásný a nadstandardní byt v zanedbaném a špinavém domě, kde bude nepořádek, bude to bohužel pro majitele bytu mít výrazný vliv na cenu. Naopak, majitel starého a nerekonstruovaného bytu, který se ale nachází v udržovaném a pravidelně uklízeném domě, má značnou výhodu, která se určitě pozitivně projeví i finančně. Lidé jsou v dnešní době náročnější a v domě, ve kterém se pohybují požadují pěkné a čisté prostředí.“

Úklid bytových domů je řešen zpravidla dvěma způsoby. Za prvé jsou to sami vlastníci bytů, kteří si sami uklízejí, a to dle domluvené frekvence a rozsahu. Někde se uklízí jednou do týdne, někde jednou za měsíc, jinde se uklízí celý dům, jinde třeba jen jedno patro. Nevýhody spočívají v tom, že ne každý uklízí, kdy má, a nebo neuklízí vůbec. Ten, na koho vyšla úklidová služba může být třeba na dovolené, služební cestě nebo byt pronajal a nájemce se k úklidu nemá, či prostě nemá čas, zapomene, a nebo se jedná o staršího pána o holi, který nemá zdravotní a fyzické předpoklady vytřít pět pater domu. Těch důvodů je poměrně dost. Dům se většinou časem stane zanedbaným, což se projevuje zejména na vstupních halách a výtazích, kde se pohybuje nejvíce lidí. Výhoda je jediná, mnohdy však zásadní, pro bytový dům je to zadarmo. 

Druhou variantou je objednat si úklidovou firmu, která bude váš bytový dům pravidelně uklízet. A zde velký pozor. Výběr takové firmy je totiž velmi důležitý. Podobně jako v jiných odvětvích, i zde je velká konkurence. Jsou firmy kvalitní, ale je také spousta firem, které drží kvalitu úklidu pouze první měsíce, či pouze týdny úklidu, nemají zaměstnance, stávají se situace, že na úklid nikdo nedorazí, a nebo používají nepříliš kvalitní prostředky pro úklid. Výběr firmy je proto stěžejní. Důležitá je hlavně spolehlivost firmy, neklesající kvalita úklidu a také rozsah prací, které firma nabízí. Úklidová firma by neměla nabízet pouhé klasické vytírání podlah společných prostor za minimální cenu. Měla by se postarat v rámci ceny o celkový úklid celého domu. Když už vám v domě uklidí firma, musíte to přeci vidět a také příjemně cítit.

Obchodní značka BYTY Západ působí na trhu od roku 2008 zejména jako realitní společnost, zajišťující kvalitní realitní služby týkající se zejména prodeje bytů, ale i domů a pozemků a považujeme se za zavedenou realitní společnost. Od roku 2016 jsme začali naší stálé klientele zdarma zajišťovat jako bonus úklidové služby. V praxi to znamená, že před zamýšleným prodejem, pronájmem, či pouze při změně nájemce, zajistíme na naše vlastní náklady kompletní úklid prodávané či pronajímané nemovitosti.

V souvislosti s úklidem pronajímaných bytů našim klientům jsme získali zkušenosti a velmi kvalitní personál a od počátku roku 2018 nabízíme úklidové služby bytovým domům v Plzni. Jedná se o nadstandardní úklid společných prostor domu s důrazem na kvalitu použitých prostředků a kvalitu odvedení úklidu, s tím, že služby naší společnosti běžně obsahují např. chemickou desinfekci intenzivně používaných míst jako např. vchodových klid či výtahů, dále také venkovní úklid v bezprostředním okolí vchodu do domu vč. odklizení sněhu, či prosté mytí oken a parapetů. Naše pracovníky poznáte, jsou ve firemním červeném oblečení, mají jmenovku se jménem a fotografií a bytové domy uklízí s úsměvem.