Pronájem bytu: sám, s makléřem nebo se správcem?

Chcete pronajmout byt. Jaké řešení je nejlepší? Existují tři varianty: buď si byt pronajmete sami, nebo požádáte realitního makléře, a nebo využijete služeb správce nemovitostí. Jaké jsou ale rozdíly? Pojďme se podívat…

Varianta 1. – zařídím si sám 

Ano, vždycky bude existovat skupina lidí, která bude v jakémkoli oboru vždy nejvíce spoléhat jen a pouze na sebe. A nikdy, za žádných okolností, je nikdo nepřesvědčí, že to jde i jinak a třeba lépe. Že lze šetřit svůj čas, peníze a energii, kterou je možně věnovat jinam a pronájem přenechat odborníkovi. A toto nelze než plně respektovat. Takový člověk řeší celou administraci pronájmu sám, od přípravy bytu, přes prohlídky, výběr nájemce, smlouvu, předání bytu, peněz, přepis energií, atd. Ale časem také řeší neplatící nájemníky, které si sám vybral nebo škody na pronajatém bytě, vyúčtování služeb, atd.

Varianta 2. – požádám makléře  

A zde jsme již v sekci odborníků. Předpokládejme, že máme známého realitního makléře, který v realitách působí delší dobu a tudíž je předpoklad, že bude v daném oboru úspěšný. Tento makléř má jistě zkušenosti a je tedy vysoká pravděpodobnost, že Vám vybere kvalitního nájemce dle Vašich požadavků, kterého prověří v registrech, připraví jistě kvalitní nájemní smlouvu, zajistí veškeré přepisy energií, předávací protokol, atd. Tím, ale práce makléře končí. Realitní makléři nabízejí pouze omezenou, v podstatě jednorázovou službu, tj. pronajmout Váš byt a s tím spojenou administrativu. Jakmile je však byt pronajatý, další starosti s pronájmem jsou už jen a pouze na majiteli bytu.   

Varianta 3. – využiju správce

Profesionální správce za Vás vystupuje v roli bedlivého pronajímatele, který se stará o Váš nemovitý majetek. Správce absolvuje obdobnou proceduru jako realitní makléř, tedy také vybírá nájemce, také ho prověřuje, i když správce se logicky snaží o něco více, protože s nájemcem bude v budoucnu v pravidelném kontaktu. Nad rámec bývá 3D virtualní scan bytu sloužící nejen pro inzerci, ale také jako materiál pro případné neshody s nájemcem o stavu bytu. A tam, kde končí práce realitního makléře, nastupuje dlouhodobá práce správce.  

Správce pak zejména:

 • komunikuje s nájemcem, s SVJ a nahlašuje počty osob 
 • zajišťuje potřebné opravy, výmalbu, úklid
 • nájemníka i domácnost pojistí tak, aby v případě pojistné události pojišťovna plnila
 • cizince nahlašuje dle zákonné úpravy na Cizineckou policii
 • pravidelně 2x ročně kontroluje stav bytu
 • efektivně řeší neplacení nájmu
 • připravuje vyúčtování služeb
 • řeší havárie, krizové situace a pojistné události
 • uplatňuje inflační doložku, navyšuje nájmy dle aktuální tržní situace
 • před koncem nájmu hledá rovnou jiného nájemce, aby byt nezůstal prázdný
 • prodlužuje smlouvy dodatkem či smlouvou
 • hlídá lhůty pro revize plynových cest a spotřebičů
 • poskytuje ekonomické, daňové a právní poradenství

A hlavně, správcovská firma je ohodnocena procentem z měsíčního inkasovaného nájmu, proto má dlouhodobý zájem na tom, abyste měli z Vašeho pronájmu maximální příjem, aby Váš byt byl neustále obsazen a aby byl ve vynikajícím technickém stavu. Společnost BYTY Západ – správa, s.r.o. poskytuje službu Správa pronájmů již deset let a spravujeme téměř 400 bytů za odhadem 1,6 mld. korun. 

Působíme hlavně v Plzni a Praze, ale také v dalších městech. Pokud byste o službu Správa pronájmu či Garantovaný nájem měli zájem, neváhejte nás kontaktovat. 

Protože: My se staráme, Vy inkasujete nájem