Práce realitního makléře

30. října, 2019 / 896 shlédnutí

Je práce realitního makléře složitá? Jak je toto povolání v České republice hodnoceno? Kolik si mohu vydělat? Přemýšlíte o práci makléře v Plzni? Chcete pracovat v realitní společnosti BYTY Západ?

Proč si vybrat práci realitního makléře?

Spousta lidí se ráno probudí a řekne si: „Chtěl bych pracovat jako realitní makléř, kamarád to dělá a má se evidentně dobře, na internetu na mě stále vyskakují reklamy různých realitek, že přijmou makléře, tak proč to nezkusit? Co na tom může být těžkého?“.

Definitivnímu rozhodnutí dělat práci realitního makléře by mělo předcházet velmi intenzivní zamyšlení se, zda jsem pro tuto práci opravdu vhodný. Práce realitního makléře je totiž, pakliže je makléř úspěšný, práce celoživotní. A vybrat si obor, ve kterém hodlám působit celý život za předpokladu, že budu úspěšný, to už přeci stojí za zvážení. 

Rozhodně se nejprve zamyslete a objektivně zhodnoťte, zdali se na tuto práci hodíte. Položte si otázky typu: „Jsem komunikativní?" Protože budu muset velmi dobře mluvit s lidmi. „Jsem samostatný, pracovitý, agilní?" Protože budu muset sám od sebe pracovat, aniž by mě někdo nutil. Realitní makléři povětšinou nejsou zaměstnanci, ale samostatní živnostníci. „Jsem připraven se vzdělávat?“ Nejen opravdu úspěšní, ale i ti průměrní makléři musí mít vzdělání v oboru, těžko dá někdo svou nemovitost do prodeje člověku, který neví např. jak funguje zástavní právo, co to je prohlášení vlastníka nebo co to je anuita. A v neposlední řadě, zda počítám, zejména z počátku, s případným neúspěchem a zda jsem na to finančně připraven. Pakliže si na jednu z těchto otázek odpovíte negativně, bude to pro vás s největší pravděpodobností ztracený čas a dost možná budete končit v červených číslech.

První úspěchy v podobě prodejů u začínajícího realitního makléře nemusejí trvat dlouho, měsíc, dva, ale i méně. Makléř se za zapracovaného považuje asi po roce, to už by mohl mít nějakou svou vracející se klientelu, což vyplývá právě z toho, že makléř je schopný, šikovný, a proto se k němu klient i nadále vrací, případně ho doporučí svým známým či příbuzným. Na tomto principu také funguje práce realitního makléře v zahraničí, zejména v západní Evropě nebo USA, kde platí, že každý má svého rodinného realitního makléře, který se mu stará o nemovitosti a povolání realitního makléře je v těchto částech světa považováno za velmi prestižní. Ve Skandinávii je obor dokonce tak daleko, že kdo neprodává nemovitost přes realitního makléře, je pro kupující stranu přinejmenším velmi podezřelý. U nás povolání realitního makléře bohužel příliš uznávané není a je to dlouhodobě způsobováno zejména díky lidem, kteří se bez jakékoliv bázně, vzdělání či etiky seberou a jdou do nějaké větší realitní kanceláře, kde berou prakticky kohokoliv automaticky. Nicméně v souvislosti s realitním zákonem se i v České republice blýská na lepší časy, a navíc prodávající si již více vybírají a trvají na zkušenostech a kvalitě.

Realitní makléř společnosti BYTY Západ, s.r.o. musí splňovat všechny shora uvedené předpoklady, jinak by u nás nepracoval. Upřednostňujeme kvalitu před kvantitou. Naši makléři jsou dle toho také ohodnoceni, a to 70 % z provize, mínus spoluúčast za právní servis a kolek na katastru nemovitostí. K dispozici přitom mají komfortní kanceláře, právníka, asistentku, monitoring inzerce, dálkový přístup z KN, veškerou inzerci na hlavních realitních serverech, vč. topování a jiné další výhody. Zaškolení začátečníci jsou odměňováni 60 % z provize a neplatí vůbec nic, přičemž podporu mají totožnou. Makléři se zkušenostmi např. z jiné realitní kanceláře jsou ohodnoceni rovnou 70 % z provize.

Společnost BYTY Západ, s.r.o. navíc zajišťuje kromě realitních služeb dále správu nemovitostí, a to správu pronájmů investičních bytů, správu bytových domů, úklid bytových domů a úklid nemovitostí VIP klientele. Což znamená, že makléř při získání např. správy bytového domu obdrží buď jednorázovou provizi, anebo se rozhodne pro menší, avšak pravidelnou měsíční odměnu, která mu je vyplácena po celou dobu výkonu správy, kterou získal. Pochopitelně si makléř přijde také na odměnu ze získaných hypoték a to konkrétně 0,3 % z výše realizované hypotéky. Zkrátka vedlejších příjmů je pro makléře naší firmy poměrně dost. 

Co říci závěrem. Za současné právní úpravy, tj. od účinnosti nového Zákona o realitním zprostředkování již nemůže pracovat jako realitní makléř kde kdo, realitní zprostředkování je nově vázanou živností a je to velmi dobře. Možnost uspět jako realitní makléř má zhruba jeden z deseti zájemců o tuto práci. Důležitá je vytrvalost, vzdělání, trochu nadšení, pracovitost. A když se všechno spojí, tak po určitém čase se úspěch ukáže v podobě finanční. Jak je psáno na začátku článku, makléřina se stane celoživotním zdrojem obživy, platí to pro ty opravdu úspěšné. Když si makléř přetrpí těžké začátky, a je schopný, klienti se mu pravidelně vrací, navazují se další a další a makléř začne vydělávat na české poměry pěkné peníze. Cesta k těmto úspěchům je však dlouhá a trnitá.

Přemýšlíte o práci realitního makléře v Plzni? Nebo kdekoliv v Plzeňském, Jihočeském kraji, či v Praze? Nebo jste úspěšný makléř a nejste spokojen v realitní kanceláři kde aktuálně působíte? Spojte se s námi. Zavolejte nám nebo pošlete životopis.