Práce realitního makléře

Je práce realitního makléře složitá? A hodím se vůbec na tuto pozici? Přemýšlíte o práci realitního makléře v Plzni nebo v Praze? Jak to chodí v realitní společnosti BYTY Západ, s.r.o., a co nabízí navíc oproti ostatním realitkám?

Mám si vybrat práci realitního makléře? 

Spousta lidí se ráno probudí a řekne si: „Chtěl bych pracovat jako realitní makléř, kamarád to dělá a má se evidentně dobře, na internetu na mě stále vyskakují reklamy různých realitek, že přijmou makléře, tak proč to nezkusit? Co na tom může být těžkého?“.

Definitivnímu rozhodnutí dělat práci realitního makléře by mělo předcházet velmi intenzivní zamyšlení se, zda jsem pro tuto práci opravdu vhodný. Práce realitního makléře je totiž, pakliže je makléř úspěšný, práce celoživotní. A vybrat si obor, ve kterém hodlám působit celý život za předpokladu, že budu úspěšný, to už přeci stojí za zvážení. 

Rozhodně se nejprve zamyslete a objektivně zhodnoťte, zdali se na tuto práci hodíte. Položte si otázky typu: „Jsem komunikativní?" Protože budu muset velmi dobře mluvit s lidmi. „Jsem samostatný, pracovitý, agilní?" Protože budu muset sám od sebe pracovat, aniž by mě někdo nutil. Realitní makléři povětšinou nejsou zaměstnanci, ale samostatní živnostníci. „Jsem připraven se vzdělávat?“ Nejen opravdu úspěšní, ale i ti průměrní makléři musí mít vzdělání v oboru, těžko dá někdo svou nemovitost do prodeje člověku, který neví např. jak funguje zástavní právo, co to je prohlášení vlastníka nebo co to je anuita. A v neposlední řadě, zda počítám, zejména z počátku, s případným neúspěchem a zda jsem na to finančně připraven. Pakliže si na jednu z těchto otázek odpovíte negativně, bude to pro vás s největší pravděpodobností ztracený čas a dost možná budete končit v červených číslech.

Rodinný realitní makléř

První úspěchy v podobě prodejů u začínajícího realitního makléře nemusejí trvat dlouho, měsíc, dva, ale i méně. Makléř se za zapracovaného považuje asi po roce, to už by mohl mít nějakou svou vracející se klientelu, což vyplývá právě z toho, že makléř je schopný, šikovný, a proto se k němu klient i nadále vrací, případně ho doporučí svým známým či příbuzným. Na tomto principu také funguje práce realitního makléře v zahraničí, zejména v západní Evropě nebo USA, kde platí, že každý má svého rodinného realitního makléře, který se mu stará o nemovitosti a povolání realitního makléře je v těchto částech světa považováno za velmi prestižní. Ve Skandinávii je obor dokonce tak daleko, že kdo neprodává nemovitost přes realitního makléře, je pro kupující stranu přinejmenším velmi podezřelý. 

A jak to děláme v BYTY Západ? 

Realitní makléř společnosti BYTY Západ, s.r.o. musí splňovat všechny shora uvedené předpoklady, jinak by u nás nepracoval. Upřednostňujeme kvalitu před kvantitou. Naši makléři jsou dle toho také ohodnoceni, a to 70 % z provize. K dispozici přitom mají komfortní kanceláře, dva právníky, asistentku, monitoring inzerce, dálkový přístup z KN, cenové mapy, veškerou inzerci na hlavních realitních serverech, vč. topování, firemní marketingovou podporu, propagační předměty a jiné další výhody. 

Společnost BYTY Západ, s.r.o. navíc zajišťuje kromě klasických realitních služeb dále správu nemovitostí, tj. správu pronájmů investičních bytů a dále úklidové služby bytových domů, firem i domácností. Ze všech těchto zrealizovaných obchodů má makléř finanční odměny. Stejně tak získá makléř provize ze získaných hypoték. Oproti běžné realitce jsou tedy pro makléře možnosti dalších příjmů veliké.  

Co říci závěrem... 

Za současné právní úpravy, tj. od účinnosti nového Zákona o realitním zprostředkování již nemůže pracovat jako realitní makléř úplně kde kdo, realitní zprostředkování je již vázanou živností a je to velmi dobře. Možnost opravdu uspět jako realitní makléř má zhruba jeden, možná dva z deseti zájemců o tuto práci. Důležitá je vytrvalost, vzdělání, trocha nadšení a pracovitost. A když se všechno spojí, tak po určitém čase se úspěch ukáže v podobě finanční. Jak je psáno na začátku článku, makléřina se stane celoživotním zdrojem obživy, platí to pro ty opravdu úspěšné. Když je makléř schopný a přetrpí si těžší začátky, klienti se mu pravidelně vrací, navazují se další a další a makléř začne vydělávat na české poměry pěkné peníze. Cesta k těmto úspěchům je však dlouhá a trnitá.

Přemýšlíte o práci realitního makléře v Plzni nebo Praze? Nebo jste úspěšný makléř a nejste spokojen v realitní kanceláři, kde aktuálně působíte? Zavolejte nám nebo pošlete životopis.